I.ročník pačejovské enduro soutěže - pouťové enduro

Tento závod se konal v sobotu 10 srpna 2002. Mimo pořádání MČR v enduru to byl největší amatérský podnik, který jsme v Pačejově uspořádali. Organizování této akce si vzal na sebe Stáňa Denk s firmy DH MOTO Shop Pačejov. Závodilo se na nové trati v Lindorech a vydatné deště v týdnu před soutěží z ní udělali své. Přestože v den závodu bylo hezky a teplota se pohybovala okolo 25°C, byla trať jedno velké bahniště.
Byly vypsány tři kategorie: Bába (domácí předělávky a moto do 50 ccm), tovární dvoutakty a tovární čtyřtakty. Pro kategorii Bába byly vypsány dvě rozjížďky po 30 minutách, ostatní jeli nakonec jednu rozjížďku na 100 min. Báby měli navíc zkrácený okruh asi na 700 m, když nemuseli absolvovat velmi náročné brodění blátem u Nového, které znají i účastníci MČR. I tak jim zůstal atraktivní průjezd pískovnou a několika potoky. Ostrá endura měli témeř dvojnásobnou délku okruhu vyšperkovanou prudkým výjezdem a sjezdem. Vrcholem všeho byl potom již zmiňovaný bahnitý úsek.
Na staru se sešlo 24 závodníků z celých západních Čech. Od 8 hodin ráno probíhala technická a formální přejímka, v půl desáté se na svou první rozjížďku vydaly učastníci kategorie Bába. Po startu šel do čela Filip Hošek, kterému se snažil stačit Petr Vopalecký. Oba jeli na strojích ČZ 250. Za nimi se nejprve držel Miroslav Žitník, kterého ale pronásledovali technické problémy. Brzy se na něho dotáhl jak Zdeněk Vondryska, tak Petr Albrecht z Kotouně. Statečně se také držel Michal Záleský na stroji Jawa 21. Ve třetím kole odstoupil Petr Albrecht, kterému chcípl motor po prudkém sjezdu a už ho nenastartoval. Navíc to bylo v místě odkud nešel motocykl ani pořádně vyprostit. O první místo se nadále prali Hošek s Vopaleckým. V předposledním kole měl však vedoucí Filip Hošek velký pád, při kterém zlomil páčku spojky a poškodil i mnoho dalších věcí. Nepojízdný motocykl se snažil ještě opravit, ale nakonec ho odstavil a odstoupil ze závodu. Vyhrál tak s přehledem Petr Vopalecký. Druhý dojel spolehlivě jedoucí Zdeněk Vondryska a třetí Jaroslav Havlík na zcela silniční ČZ 175. Za ním dojel po technických problémech M.Žitník a hrdina závodu M.Záleský.
Po 10.hodině byla na programu rozjížďka továrních speciálů. Krátce po startu se ukázalo, že 100 minut bude na tuto velmi náročnou trať hodně dlouhá doba. Nejvíce vysilovalo bezedné bahno u Nového, kde uvízlo mnoho jezdců na dlouhé minuty. Někteří byly tak vyčerpáni, že občas zastavili na odpočinek. Nejrychlejším dvoutaktem byl ředitel závodu S.Denk na Kawasaki KX 500, který se v bahně doslova vyžíval a ujel celkem 16 kol. Druhý skončil Andrej Diviš s počtem 14 kol a třetí domácí Lukáš Janda, který ujel také 14 kol. Ve čtyřtaktech byly největšími favority František Melich a ital Levaggi. Celou soutěž se také přetahovali o první místo. Oba dva ujeli suveréně nejvíc kol (19), ale protože jsou vlastníci licencí, tak se vzdali prvního a druhého místa a dobrovolně jeli mimo soutěž. Ze zbytku startovního pole byl největším adeptem na vítězství domácí Tomáš Hošek. Pronásledovali ho však problémy, když mu spad opakovaně řetěz a ztratil tím dvě kola. Zvítězil tak Hrádek s 15 ujetými koly, druhý byl Glaser (13 kol) a třetí J.Diviš, který ujel 12 kol. Hošek skončil po neuvěřitelné smůle 4. Nejrychlejším veteránem byl Josef Vondryska - 10 kol, druhý skončil Jaromír Benda na cestovní Yamaze DT 125.
Po dojezdu "velkých" motorek byla na programu druhá jízda kategorie Bába. Startovní pole po té první pěkně prořídlo, když se k odstupujícímu Albrechtovi a Hoškovi přidal ještě Jaroslav Havlík, který postrádal potřebný výkon u svého motocyklu. Problémy se zapalováním vyřešil M.Žitník a chystal se na útok. Zbytek startovního pole byl celkem v pohodě. Po startu šel do čela Vopalecký s jedinou dvěstěpadesátkou, která ještě v závodě zbyla. Za ním vyrazili Žitník a Vondryska na ČZ 175. Šokující výkon předváděl Záleský, když na Jawě 21 stačil ostatním účastníkům. Hned při průjezdu druhého potoka nasála Vopaleckého Bába vodu, a ztratil tak mnoho času. Mezitím ho předjel M.Žitník i Z.Vondryska. Žitník si vytvořil celkem dostatečný náskok a vypadalo to, že si konečně jede pro vítězství. O dvě kola později ho však potkal stejný problém v potoce, jako Vopaleckého, s tím rozdílem, že motocykl už vůbec nenastartoval. Vopalecký zatím předváděl stíhací jízdu a dostal se zpět na první místo před Vondrysku. Třetí dojel Michal Záleský na Pionýru! Ten také dostal titul "Největší střelec dne" za umělecký dojem. Na závěr mohu říct, že se první ročník enduro soutěže vydařil a všichni se dobře svezli.
Nezapomeňte si prohlédnout naši fotogalerii !